środa, 6 lutego 2013

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

(autor:Grzmucin , źródło: Wikipedia)
Znasz li ten kraj...?
Pewnie mieszkańcy Lubelszczyzny znają doskonale, bo spędzili tu niejedne wakacje. Jednak gości z Warszawy i dalszych zakątków Polski też nie brakuje. O czym mówię? O Okunince oczywiście i Białym Jeziorze :)

Białe Jezioro to najbardziej znany przystanek Polesia Zachodniego. Znajduje się pod samą Włodawą i bije na głowę popularnością okoliczne jeziora. Nigdzie - czy to Jezioro Czarne, czy też Glinki nie znajdziecie takich tłumów. Ciszy szukajcie więc nad tymi mniej uczęszczanymi wodnymi akwenami. Tutaj jest ruch, gwar, życie i radość :)

A Pojezierze jest przepiękne. Zielone, pachnące lasami, z czystą wodą i licznymi trasami rowerowymi. Nie sposób się tu nudzić. Nad Białym Jeziorem rozrywek w bród: lokale gastronomiczne, wesołe miasteczko, wypożyczalnie rowerów, sprzętów wodnych, kursy nurkowania i windsurfingu, rejsy statkiem, dyskoteki, jazda konna, park linowy... Można tak wyliczać i wyliczać. I nie obawiajcie się, że to jakiś koniec świata. Ceny są kulturalne, światowe - drogo tak samo jak w nadmorskich kurortach :) Ale nikogo to nie odstrasza. Zawsze jest komplet turystów, a w weekendy dołączają do tego korzystający z wolnych dni pobliscy mieszkańcy. Tłum. Bo i warto.
Uwaga dla turystów: Okoliczne Lasy Sobiborskie to naturalne siedlisko żmij. Uważajcie na ścieżkach, a zwłaszcza w lasach, poza szlakami!!!

Jeśli jesteście zmotoryzowani polecam następujące miejsca w okolicy:
1. Włodawa
(autor: Emmanuel Dyan, źródło: Wikipedia)
Małe miasteczko, malownicze, nad samym Bugiem. W nim synagoga, cerkiew, kościoły, rynek. Dobry pomysł na pochmurny dzień. Synagoga jest otwarta dla zwiedzających, do cerkwi też najczęściej da się wejść.
Ale najlepiej zajrzeć tam we wrześniu, kiedy odbywa się coroczny Festiwal Trzech Kultur - znane gwiazdy, wspaniałe koncerty, pokazy, występy. Trzy dni pierwszorzędnej kulturalnej rozrywki. To warto zobaczyć!

2. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki cerkiewnej, to właśnie dla Ciebie są miejsca takie jak Kostomłoty. Można pozwiedzać zespół cerkiewny, popytać przewodnika o co tylko zechcecie. To rozrywka dla koneserów ;)

(autor: MarcinW, źródła:Wikimedia)


3. Kodeń nad Bugiem
I ciemnolica Matka Boża Kodeńska. Do tego słynącego z wielu łask kościoła warto zajrzeć. Polecam zwłaszcza w okresie letnim czy wiosennym, kiedy to Rozarium wygląda najwspanialej. Idealny pomysł na chłodniejszy, pogodny dzień.

4. Sobibór
(autor: Jacques Lahitte, źródło: Wikimedia)
Dla miłośników historii, ludzi obeznanych w literaturze obozowej lub drugiej wojny światowej, potomków uwięzionych lub zwyczajnie dla tych, którzy chcą poznać historie tego miejsca. Wiadomo, że Niemcy zrównali obóz z ziemią, jednak jest co obejrzeć. Zorganizowana budynek muzealny z pamiątkami z tego okresu, jest kopiec popiołów, jest Aleja Pamięci z tablicami i mapą obozu, pomnik oraz zachowana rampa kolejowa. Sobibór jest niedaleko Białego Jeziora, przy trasie Włodawa - Chełm (pieszo z Białego nie polecam - żmije i kilka kilometrów lasem lub asfaltem - kiepski pomysł; zwłaszcza że muzeum ma określone, krótkie godziny otwarcia).

Zapraszam w okolice Włodawy. Nie zawiedziecie się. Wypoczniecie, nacieszycie oczy zielenią i błękitem, zwiedzicie okoliczne atrakcyjne miejsca, jeśli zechcecie. I wrócicie tu znowu. Jak większość :) Polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz