wtorek, 19 lutego 2013

Kozłówka

(autor: Ar2rek, źródło: Wikimedia)
Jeśli traficie do Lubelskiego i będziecie mieli wolny dzień, zajrzyjcie do Muzeum Zamojskich w Kozłówce. Poza miastem, "w szczerym polu", w ciszy, zieleni, pięknie natury, stoi pałac. Ale nie byle jaki - bajkowy! Koniecznie trzeba go zobaczyć!

Pałac w Kozłówce powstał ok.1742 roku według projektu Józefa Fontany. W roku 1799 stał się własnością rodziny Zamoyskich. Jego wnętrza zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku.
A w pałacu wiele przepięknych wnętrz, m.in. gabinety, sypialnie, łazienki. W sypialni hrabiego zwróćcie uwagę na portrety jego najbliższych: rodziców – Jana i Anny z Mycielskich (po obu stronach wnęki), babki – Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej (największy) i jej brata – księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (nad drzwiami), kuzynki Konstantego Zamoyskiego – Pelagii z Zamoyskich, a przede wszystkim samego hrabiego i jego żony Anieli z Potockich Zamoyskiej. I już znacie całą rodzinkę ;)
Z sypialni hrabiego przejdziecie do łazienki. Łazienka ta jest jedną z sześciu, urządzonych podczas przebudowy na przełomie XIX i XX wieku. Wtedy to zainstalowano wodociąg i kanalizację i wyposażono pałac w wanny, armatury i kolumny do grzania wody. Tu najbardziej widać jak przeszłość łączy się ze współczesnością. Ot, trochę techniki - pojawiła się bieżąca woda ;)

(autor: Jacek Karczmarz, źródło: Wikimedia)
Co jeszcze zwiedzamy, poza pałacem?
1. Kaplicę, wzniesioną w latach 1903–1909. Wzorowaną na kaplicy królewskiej w Wersalu. W
prezbiterium widoczny jest witraż ze sceną Zwiastowania, pozostałe witraże mają dekorację geometryczną i herb Zamoyskich. Ołtarz zdobiony brązami. No i wykuta w białym marmurze kopia nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej.
Ciekawostka: W okresie od 1 sierpnia 1940 roku do początku września 1941 ukrywający się przed Niemcami ksiądz Stefan Wyszyński przebywał w majątku kozłowieckim na zaproszenie Aleksandra i Jadwigi Zamoyskich. Ksiądz Stefan Wyszyński odprawiał Msze św. i nabożeństwa w Kozłówce oraz w innych pobliskich miejscowościach. Był również zaangażowany w tutejsze tajne nauczanie.

2. Powozownię
Od 2002 roku udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki z dziedziny sportu i turystyki. Ten historyczny, XVIII-wieczny budynek zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce, pełnił dawniej funkcję stajni koni cugowych; w jego wydzielonej części mieściła się także wozownia pałacowa Zamoyskich.

(autor: Jolanta Dyr, źródło: Wikimedia)
3. Park
Ogród do dziś zachował swój dawny układ. Od strony wschodniej rozpościera się ogród nawiązujący do renesansowego układu kwaterowego, obwiedziony opaskami z bukszpanów i róż.
W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się fontanna z figurkami puttów.

W wieku XX park rozszerzono w kierunku północnym, gdzie urządzono bażantarnię oraz we wschodnim, która nawiązując do tradycji miała być zwierzyńcem. Dziś w dawnej bażantarni znajdują się woliery, w których hodowane są te piękne ptaki łowne. Nie dziwcie się więc spacerującym przed pałacem bażantom :)
Na śródleśnych polanach urządzono plac piknikowy z rożnem i miejscem do biesiadowania zaś nieco dalej plac zabaw dla najmłodszych gości Kozłówki. Tu wypoczniecie, a dzieciaki poszaleją ;)
Zacisznym „kątem” tonącym w kwiatach jest rosarium w części północnej zespołu pałacowego.  Niewiele jest też już w Europie miejsc, gdzie można zobaczyć tak dorodne wiązy, jak tu.

4. Galeria Sztuki Socrealizmu
W pawilonie północnym (dawnej powozowni) mieści się jedyna w Polsce i nie znana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Ta niezwykła wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczno-artystyczny. Galeria prezentuje najciekawsze prace - ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik i plakatów, m.in..stojące na zewnątrz pomniki: Bolesława Bieruta (z Lublina) czy Włodzimierza Lenina (z Poronina) ;)
W Galerii Socrealizmu obejrzeć można Polskie Kroniki Filmowe z lat 50.

Zwiedzanie Kozłówki:
(autor: Fotonews, źródło: Wikimedia)

Ze względów konserwatorskich obowiązują tu dzienne limity zwiedzających! W sezonie letnim powoduje to brak biletów wstępu do pałacu w godzinach popołudniowych.
Muzeum jest nieczynne w poniedziałki oraz 30 V, 1 i 11 XI.
Czynne w miesiącach IV - XI.

Czas zwiedzania: 2 godziny
Czas zwiedzana pałacu: 50 minut
Z przewodnikiem - tak (yes!).To prawda, Kozłówka to nie nadmorski kurort, ani centrum atrakcji. A mimo to przyciąga tłumy turystów. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem zwiedzania - nie rozczarujesz się. To przepiękne miejsce, zarówno jeśli chodzi o wnętrza jak i otoczenie pałacu. To idealny pomysł na wolny dzień. Polecam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz