piątek, 25 stycznia 2013

Łowickie lalki, obrusy, wycinanki... Czyli o Łowiczu i okolicach słów kilka :)

(autor: © 2006 by Janusz Jurzyk , źródło:Wikipedia)
Jeśli masz wolny weekend, a najlepiej 3-4 dni urlopu i chcesz go spędzić wypoczywając i zwiedzając jednocześnie - polecam województwo łódzkie. Jest centralnie ulokowane, więc będzie sprawiedliwie - każdy z nas ma tam relatywnie blisko ;)
A co tam warto zobaczyć? Polecam: Łowicz, Nieborów, Arkadię i Maurzyce.

Dojazd jest w miarę prosty, drogi przejezdne, oznakowane, mapy i nawigacja naprowadzą Was bez problemu.
Proponuję zarezerwować nocleg w Łowiczu, który stanie się bazą wypadową do pobliskich miejscowości. Nie ma w nim nie wiadomo jakiej ilości hoteli, a i z cenami jest różnie. Jednak udało mi - trochę przypadkiem - zarezerwować pokój w położonym w centrum miasta ośrodku szkoleniowym. Warunki bardzo dobre, więc polecam tego typu miejsca.

Łowicz
Miejscowość jest malutka, czysta, nieskomplikowana. Co ciekawe, ma ona...Trzy rynki! :)
Dokładniej - jeden to w zasadzie miejsce (placyk) po najstarszym łowickim rynku i tyle tam zobaczycie. Drugi to plac, przy którym znajduje się ratusz miejski i szereg restauracyjek i lokali gastronomicznych (jeśli mam być szczera - nie polecam schabowego :/). Trzeci rynek jest placem - skwerem, z fontanną, placem zabaw dla dzieci, otoczonym uroczymi kamieniczkami.
Sądzę, że jeden dzień zupełnie wystarczy, by spacerowym krokiem obejść wszelkie atrakcje.
Warto dotrzeć do ruin zamku z XIV-go wieku, przejść się traktem obok Bzury czy wstąpić do położonego w centrum muzeum - skansenu.
A na kolejne dni proponuję:

(autor: Dariusz Cierpiał  źródło: Wikimedia)
Nieborów
Warto mieć ładną pogodę kiedy udacie się do Nieborowa i Arkadii, gdyż większość czasu spędzicie na dworze. Nieborów to głównie zespół pałacowo - parkowy. Możecie tu obejrzeć właśnie ów pałac, browar, dwie oranżerie, spichrz, oficynę i dwa domy oficjalisty, stajnię, wozownię, kuźnię, chlew, oborę itp.itd. I oczywiście park!
Sam pałac mnie rozczarował, gdyż wolę zwiedzanie z przewodnikiem. Tu niestety (choć może to dla kogoś zaleta) zwiedzamy z przewodnikiem elektronicznym, czyli korzystamy z ustawionych w pomieszczeniach tabletów opisujących to, co zawiera dana sala. Dla mnie to stanowczo za mało.
Za to park jest cudowny - ogromny staw, kwitnące drzewa (magnolie!) i kwiaty (byłam w maju - wykorzystałam długi weekend), aleje starych drzew... Zachwycający :)
Nie ma tu zbyt wielu zwiedzających, więc nie musicie się obawiać tłoku i hałasu. Cisza... :)


Zaraz po Nieborowie zapraszam do Arkadii
Mieści się tam ogród romantyczny w stylu angielskim założony przez Helenę z Przeździeckich, żonę Michała Radziwiłła, właściciela pobliskiego Nieborowa właśnie.
Księżna rozpoczęła budowę ogrodu w 1778 roku, a rozwijała go i komponowała do swojej śmierci. Tyle z rysu historycznego, który zapamiętałam:)
(autor:Tomasz Kuran aka Meteor2017 , źródło: Wikipedia)
A realnie park to wspaniałe miejsce do wypoczynku, nacieszenia oka dawną architekturą i mnóstwem zieleni. To dobre miejsce na romantyczne randki czy wyznania. Polecam ;)
Pospacerujcie pomiędzy Grotą Sybilli, Domkiem Gotyckim, Domem Murgrabiego czy Świątynią Diany. Każdy zakręt obiecuje tam kolejną niespodziankę i wierzcie mi, że się nie rozczarujecie!
Spacer zakończycie na brzegu rzeczki Skierniewki, która tworzy tu niewielki staw z dwoma wyspami.


A jeśli komuś wciąż mało podziwiana tego co dawne i ocalałe - niech uda się do Maurzyc. Co prawda żadnych zamków i pałaców tam nie znajdziecie, ale skansen jest wspaniały.  Malowniczo położony wśród zieleni, swoim błękitnym kolorem przyciąga gości już z daleka.
Spędzicie tam dwie czy trzy godziny, poznając jak żyło się jeszcze przecież całkiem niedawno i być może próbując ubić masło i zmielić mąkę na chleb? To niezła zabawa :)

Warto choć raz spędzić taki weekend niedaleko Łodzi. Odetchnąć świeżym powietrzem, oderwać się od gwaru i szumu. Na pewno zapadnie on Wam w pamięć.
No i przywieźć sobie łowicką laleczkę, albo serwetki. Choć to kosztowny nabytek, to jedna... tradycja :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz