środa, 30 stycznia 2013

Podkarpackie - Rzeszów, Łańcut

(autor:J-k , źródło: Wikimedia)
Jeśli nie Toruń i północny-zachód, to może w przeciwnym kierunku? Może tak na południowy - wschód, w kierunku Rzeszowa? Tu też jest ciekawie.
A jak Rzeszów to i Łańcut oczywiście. Ale po kolei :)

Musze przyznać, że Rzeszów zawsze będzie mi się kojarzył z czystością ulic i tłumami rozbawionych przechodniów. Może dlatego, że kilka dni, które w nim spędziłam, przypadło akurat na czas odbywającego się właśnie Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych?  Barwne ulice, kolorowe stroje, co rusz to scena i występy, tańce, śpiew. Trudno to zapomnieć :)

Może zabytki Rzeszowa nie rzucają na kolana, ale Starówka ma swój klimat i przyjemnie spędza się tam czas. Cieszą oko kolorowe kamieniczki i miejski Ratusz. Można przysiąść w jednej z kawiarenek Starego Miasta i poleniuchować w miłym towarzystwie.

(autor: © Marek and Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland , źródło: Wikimedia)
A później zapraszam na spacer w stronę rzeszowskiego Zamku Lubomirskich czy też ich Letniego
Pałacu. To wspaniałe budynki.
Mamy również do wyboru wiele kościołów, które warto zobaczyć. Bo Rzeszowska Madonna jest nieco inna niż znana wszystkim Częstochowska :)
Dla rozrywki można odwiedzić Muzeum Dobranocek PRLu. Wielu z nas poczuje tu beztroski klimat dziecięcych lat...
A na sam koniec polecam Podziemną Trasę Turystyczną przebiegającą pod Rynkiem Starego Miasta. Całkiem przyjemny przemarsz ceglanymi korytarzami :)

Warto zajrzeć do stolicy Podkarpackiego. Na pewno w pamięci pozostanie wrażenie żywiołowości i radości. I oczywiście słynny Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który jest charakterystycznym obiektem Rzeszowa ;) Zdjęcie pod nim - obowiązkowe ;)

A skoro już jesteście w Rzeszowie, to zajrzyjcie koniecznie do miejsca zwanego...Łańcutem :) 

(autor: Lestat (Jan Mehlich), źródło: Wikimedia)
Słynne wnętrza Zamku w Łańcucie zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych szczęśliwie zachowanych pomieszczeń należą Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40-tych XVII w. choć niestety żadne nie przetrwało do naszych czasów w niezmienionej formie. 
To piękny obiekt, warty zwiedzenia. W jego otoczeniu dostępne są również: stajnie i wozownia, ekspozycja sztuki cerkiewnej, Oranżeria, Storczykownia oraz zamkowy park. 
Ceny są zależne od ulgi, ilości zwiedzanych obiektów oraz pory roku. Nie są jednak szokujące, więc śmiało ten obiekt polecam :) 

To nie koniec pięknych miejsc Podkarpacia. Ale o innych jego perełkach w kolejnych wpisach. 
Już teraz zapraszam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz