środa, 3 lipca 2013

Zamość - miasto renesansu

(autor: Mceurytos at pl.wikipedia, źródło: Wikipedia)
Jeśli za cel tegorocznej wakacyjnej podróży wybrałeś Roztocze... nie możesz pominąć Zamościa!
Mówi się, że jest to miasto idealne. Przepiękny Rynek, niezwykły klimat, malowniczy park. Idealne miejsce zarówno dla zakochanych jak i szukających urokliwych zakątków i estetycznych wrażeń singli.
A jaki jest Zamość z perspektywy turysty? Otóż taki:

Wjeżdżając do Zamościa od strony Chełma nie wydaje nam się, że trafimy za moment w inny świat. Ot: bloki, domy, ulice jak w każdej miejscowości. Ale już po pięciu minutach docieramy w rejony, które jasno pokazują, że to nie epoka komunizmu w Polsce, a czasy, kiedy Zamość doskonale wiedział co znaczy świetność i przepych stanowią sedno tej aglomeracji.

Zamość prawa miejskie uzyskał w 1580 roku, na mocy przywileju lokacyjnego wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. W roku 1589 miasto zostało stolicą założonej przez jego właściciela Ordynacji Zamojskiej. Takie były początki. A dziś?

(autor: MaKa, źródło: Wikipedia)
Zwiedzając dzisiejszy Zamość warto zaopatrzyć się w plan miasta. Dzięki temu nie pominiemy żadnego interesującego nas punktu programu. A warto zobaczyć zabytki, m.in. Rynek z Ratuszem (dziś budynek Urzędu Miasta), wspaniałe kamienice, bramy, pomniki, kościoły. W pobliżu Rynku znajduje się również Pałac Zamojskich i synagoga, a miłośnicy historii wojennych powinni koniecznie zobaczyć Arsenał, Rotundę i Fortyfikacje.
Rynek to tygiel restauracji, knajpek i hoteli. Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem jest nocleg w hotelu jednej z barwnych kamieniczek Zamościa. Wiąże się to jednak z dość wysoką ceną. Hotele w dalszych rejonach są tańsze, choć nie ma ich zbyt wielu, a baza noclegowo jeśli chodzi o agroturystykę jest lepiej rozbudowana na terenie Roztocza, niż samego Zamościa. Ale niech Was to nie zniechęca! :)

Zamość to nie Kraków. Jest tu zdecydowanie ciszej, choć równie pięknie. Szukając spokoju i
odprężenia warto przemierzyć zamojski park. Należy on do najpiękniejszych w Polsce. Powstał w latach 1922-27. Tworząc ów park, wykorzystano elementy fortyfikacji twierdzy. Dawny bastion IV, nadszaniec, słoniczoło, resztki murów i dawnej fosy stanowią dziś jego istotną część
Park jest piękny o każdej porze roku. Latem można go podziwiać również z kajaków, którymi pływa się po stawie, lub zamawiając bryczkę.


(autor: MaKa, źródło: Wikipedia)
A dla dzieciaków przyjemną atrakcją będzie Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera (mieści się przy ul. Szczebrzeskiej 12). Zamojskie ZOO, położone niedaleko od centrum miasta jest terenem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców Zamościa i ich gości. Aktualnie zajmuje powierzchnię 13,8 ha, stale się rozwija, odnawia i uzupełnia zasoby egzotycznych i rodzimych stworzeń.

Zamość to miasto niezwykle prężne pod kątem wydarzeń kulturalnych. Słynie z licznych festiwali, koncertów, festynów, imprez plenerowych. Wystarczy śledzić wieści na stronie miasta, by wybrać coś dla siebie i udać się w tym czasie na południowy wschód. W tym roku, w lipcu, Lato z Radiem proponuje nam na zamojskiej scenie występy Eney i Perfectu. Może się skusicie? ;)

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na urlop wybierz Roztocze z jego zamojską stolicą. A jeśli masz do dyspozycji jedynie weekend - nie zastanawiaj się, spędź go w Zamościu! Na pewno nie pożałujesz :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz