piątek, 28 czerwca 2013

Beskidy. Czyli świetny pomysł na wakacje :)

(autor: Marek Silarski , źródło:  Wikipedia)
Beskid - Niski, Śląski, Żywiecki, Sądecki, Mały, Makowski...
Który by nie był, urzeka, czaruje, pozostawia niezapomniane wrażania. Nie sposób nie zakochać się w złocisto - czerwonych barwach stoków lub zieleni drzew.
Jeśli próbowaliście - wierzycie. A jeśli byliście w Beskidach dotychczas tylko palcem po mapie - spróbujcie. Rozczarowanie jest niemożliwe :)

Kubek gorącego grzanego wina. Albo kwaśnica. Schronisko, za oknem ziąb, w środku kominek i ciepło.
Z tym kojarzą mi się Beskidy. Kraina tak przyjazna a jednocześnie wciąż dzika. Bo na szlaku spotkasz równie dobrze człowieka jak i niedźwiedzia :)
Jeśli chcesz dobrze poznać beskidzkie szlaki zaopatrz się w mapę, dobre buty, plecak i czas. Dodatkowo dużo wcześniej zarezerwuj sobie nocleg. Bo o kwatery w Szczyrku, Wiśle czy Korbielowie nie tak łatwo. Co prawda agroturystyka kwitnie, ale liczba chętnych przerasta możliwości gospodarzy.

(autor: Autor Tomasz Kuran aka Meteor2017, źródło: Wikipedia)
A kiedy uda Ci się dopiąć wszystko na ostatni guzik - przyjeżdżaj. Już z daleka powita Cię zieleń (bądź złoto) szczytów i zboczy oraz cywilizacja mieszana z folklorem w dolinach. Klimat, którego się nie zapomina!


O Beskidach słów kilka:
Beskidy to grupa pasm górskich Karpatach Zewnętrznych rozciągająca się od rzeki Beczwy (Czechy) aż po rzekę Czeremosz (Ukraina). Beskidzki klimat - bardzo zmienny, ze względu na częste opady (o tak! płaszcz przeciwdeszczowy - obowiązkowo!). Beskidy to również genialne rozwiązanie dla miłośników sportów zimowych, śnieg pojawia się zwykle już w listopadzie utrzymuje średnio do kwietnia, więc bez przeszkód można zaszaleć na nartach czy skuterach śnieżnych.

(autor: Marek Silarski , źródło: Wikipedia)
To najmłodsze góry w Polsce, dlatego dość łagodne, idealne dla rodzin z dziećmi zarówno wiosną, kiedy możemy wybrać się na szlak, jak i zimą kiedy to są świetnym miejscem np. do nauki jazdy na nartach.
Pasma Beskidzkie posiadają wspaniałą faunę i florę. Spotykamy tu m.in.jodłę, jawór, karpacki bór świerkowy czy skarlałe świerki, a miłośnicy wędkowania mogą wybrać się na karpie, karasie, leszcze, czy pstrąga potokowego.
Nie ma, na co czekać - pakujcie plecaki i ruszajcie. Choćby na weekend. Przypomnijcie sobie czym jest cisza, relaks, odpoczynek. I poznajcie co naprawdę oznacza kolor zielony :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz