piątek, 1 marca 2013

Roztocze - cud wschodniej Polski


(autor: Rafał Pawłowski, źródło:Wikimedia)
Na wakacje polecam wszystkim Roztocze. Zielony, czysty zakątek Polski. Miejsce idealne do wypoczynku biernego - spacery, opalanie, cisza oraz czynnego - rowery, pływanie, wąwozy, konne przejażdżki, piesze rajdy, zimą narty. Wybierzcie dowolne miejsce - Zwierzyniec, Guciów, Krasnobród. Do wyboru, do koloru :)


Krasnobród. Pierwsza z perełek Roztocza. Z czym się tam spotkacie poza lasem, wodą i świeżym powietrzem? Otóż warto zobaczyć:

- Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - Sanktuarium Maryjne z lat  1690-99

- Muzeum Sztuki Sakralnej - znajduje się na parterze Klasztoru. Wystawa muzeum obejmuje przedmioty liturgiczne oraz stare księgi pochodzące z archiwum parafialnego,
 (autor: Template:Remek.wp, źródło: wikipedia )

- Muzeum wieńców dożynkowych - znajduje się w dziedzińcu klasztoru w zabytkowym modrzewiowym spichlerzu z 1795 r.,
- Krasnobrodzkie Muzeum Parafialne (wystawy: etnografia, paleontologia, garncarstwo krasnobrodzkie, flora i fauna Roztocza),
- Ptaszarnia - znajduje się w dziedzińcu klasztoru, "zbiór" obejmuje m.in. pawie, bażanty, gołębie, kuropatwy,
- Kalwaria Krasnobrodzka - u podnóża Góry Chełmowej z r. 1981, o pow. 2 ha, stanowi ją 16 stacji, w sumie 84 figury ponad naturalnej wielkości, wykonana w drewnie lipowym,
- Kaplica na wodzie - do kaplicy prowadzi zabytkowa aleja NMP, długości 500 m., z Klasztoru do miejsca objawienia. Przy alei zabytkowe kaplice. W miejscu objawienia, na źródłach, dwie drewniane kaplice z XVIII w., poświęcone Matce Bożej. Wg tradycji jest to miejsce objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi.
- Kaplica św. Rocha - na zboczu leśnym "Zagórze" (w odległości 2,5 km od kościoła), drewniana, kryta gontem, przebudowana, w r. 1935,
- Pałac Leszczyńskich - usytuowany w części Krasnobrodu zwanej Podzamkiem, z XVI w. - dawna posiadłość właścicieli Krasnobrodu. Obecnie - Zespół Szkół oraz Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dzieci,
- "Kamieniołom" - znakomity punkt widokowy na panoramę Krasnobrodu ze stylizowaną wieżą obserwacyjną w kształcie baszty,
- "Źródliska" - najbardziej znane to źródło pod "Kaplicą na Wodzie" - woda ze źródła uznawana jest przez miejscową ludność za cudowną, kolejne źródła stanowiące niewątpliwą atrakcję to zespół około 40 źródeł wypływających ze zbocza przy rzece Wieprz w okolicy wsi Hutki. Odwiedźcie Użytek Ekologiczny "Belfont" - obszar stawu, mokradeł i oczek wodnych, gdzie spotkacie bobra europejskiego. Do ciekawostek należy zaliczyć legendę, która głosi, że otoczenie źródeł było miejscem tajemnych spotkań królowej Marysieńki z Janem III Sobieskim ;)


(autor: Scots, źródło: Wikipedia)
To teraz... Zwierzyniec
Oprócz otoczenia nieskażonego ludzką ręką - mam na myśli Roztoczański Park Narodowy - możecie tu zobaczyć:
- Kościół filialny na wysepce pod wezwaniem Św. Jana Nepomucena
- "Zwierzyńczyk" 
- Zespół Rezydencji Plenipotenta Ordynacji 
- Browar Zwierzyniecki
- Stawy Echo
- Ośrodek Edukacyjno-Muzealny RPN
- Rezerwat i wzniesienie "Bukowa Góra"
- Tablicę w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski upamiętniającą obóz przesiedleńczy z czasów II wojny światowej i makietę tego obozu
- Kościół Garnizonowy Armii Krajowej pw. Matki Bożej Królowej Polski
Pozostałe atrakcje:
(autor: Jacek Karczmarz , źródło: wikimedia )
Borek - dzielnica drewnianych domów z przełomu dwudziestolecia międzywojennego. Po dziś dzień zachowało się 71 domów z drewna z tego okresu.
Pomnik Szarańczy - to jedyny na całym świecie pomnik ku pamięci groźnej plagi szarańczy zgładzonej w 1711 roku! Formuje go wielki kamień z wyrytymi napisami. 

A dokoła...
Roztoczański Park Narodowy utworzono w 1974 r.,  przecięty doliną górnego odcinka rzeki Wieprz. Z 8,5 tys. ha powierzchni parku 93% zajmują lasy. Ich najcenniejsze fragmenty to bory jodłowe i buczyna, zwana przez botaników karpacką. W istocie roztoczańskie jodły i buki przypominają lasy karpackie. Przewyższają je nawet pod względem stanu zdrowotności i osiąganymi rozmiarami! Rekordowe jodły mierzą często 50 m wysokości, a ich pnie mają ponad 4 m w obwodzie! Najpiękniejsze partie naturalnej kniei porastają wzgórza, które mogą być uważane (zwłaszcza przez przybyszów z nizin) bez mała za beskidzkie. 
(autor:Jacek Karczmarz , źródło: wikimedia)
Niektóre wzniesienia osiągają do 100 m wysokości względnej! 
Symbolem Roztoczańskiego Parku Narodowego jest konik polski. Spośród koników żyjących w podbiłgorajskich wsiach wyselekcjonowano osobniki o cechach najbardziej zbliżonych do dzikich koni leśnych. W efekcie wieloletnich zabiegów hodowlanych uzyskano zwierzę bardzo przypominające dawne tarpany. Nazwano je konikiem polskim. Odwiedzając park, możecie spotkać się "oko w oko" z łagodnymi i ciekawskimi konikami :)

Co jeszcze w okolicach? Kapliczka kardynała Wyszyńskiego.
Pomiędzy Zamościem, a Kraśniczynem w lesie zwanym "Baraniec", znajduje się kapliczka poświęcona pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Teren niezwykle malowniczy, pocięty wąwozami w rozwidleniu których, głęboko w lesie, znajduje się owa kapliczka. Upamietnia ona pobyt w klasztorze w Żułowie kardynała Stefana Wyszyńskiego, ukrywającego się tam przed Niemcami w latach 1941 - 1942. Miejsce o wyjątkowej urodzie, sprzyjające wypoczynkowi i medytacji.

(autor: Rafal Klisowski, źródło: Wikimedia)
A może i Guciów?
Oferta Zagrody Guciów (skansen wsi polskiej), obejmuje:

 - zwiedzenia Zagrody Guciów z przewodnikiem (ok.1 godziny),
- przejście ścieżką:
 1. ścieżka przyrodnicza: ,,Meandrami Wieprza do żeremi bobrów"
 2.ścieżka archeologiczno - przyrodnicza "Wczesnośredniowiecze - grodzisko na górze "Monastyrz, Roztoczańska Buczyna i wąwozy lessowe"
- ognisko z pieczeniem kiełbasek,
- pokaz pieczeni
a podpłomyków połączony z ich degustacją,
- samodzielny wyrób masła, degustacja,
- warsztaty garncarskie,
- warsztaty tkactwa artystycznego,
- przejazd furami lub saniami po Roztoczańskim Parku Narodowym,
- koncerty, spotkania autorskie, zabawy przy regionalnej muzyce itp.

A może Józefów? A może Susiec? :)
A wszędzie pokoje do wynajęcia, domki letniskowe, hoteliki. W każdym możliwość wypożyczenia rowerów (w większości są one w cenie wynajmu), sprzętu narciarskiego itp. A jeśli nie, to jest tu mnóstwo wypożyczalni w każdej z tych miejscowości.
Nie można się nudzić na Roztoczu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, każdy wypocznie, każdy zapamięta coś urokliwego. I wróci, tak jak wracają tysiące ludzi, każdego roku :)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz