poniedziałek, 8 lipca 2013

Kopalnia Soli w Wieliczce

(Uznanie autorstwa: Kornatka at pl.wikipedia, żródło: Wikipedia)
Ten post chcę poświęcić turystyce podziemnej :)
Dla wszystkich wielbicieli przygód niewątpliwą atrakcją będzie wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce lub Bochni. To słynne atrakcje okolic Krakowa.
Salt Mine in Wieliczka jest obiektem, który wskaże Wam każdy człek miejscowy czy gość. Nie musicie kupować mapy Wieliczki. Na pewno się nie zgubicie :) Za to znajdziecie mnóstwo wrażeń i zostaną w Was niezapomniane obrazy z kopalni soli.
Zapraszam :)


Wieliczka to miasto powiatowe w województwie małopolskim, w powiecie wielickim. Miejscowość rozwijała się od XIII w. jako ośrodek wydobywczy. Miasto ma głównie funkcję typowo turystyczną (kopalnia soli) i sypialnianą (aglomeracja krakowska). Dlatego czasem zamiast szukać w popłochu noclegu w Krakowie, warto poszukać kwatery w Wieliczce. Blisko do krakowskich przedmieść, ale z dala od zgiełku i spalin :)
Wieliczka znana jest z unikatowej w skali świata kopalni soli, którą odwiedza ponad 1 mln turystów rocznie (dane z 2012 r. mówią o 1,117 mln osób!). Zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka” to liczące dziś ponad 700 lat, najstarsze polskie przedsiębiorstwo. W 1978 znalazła się na zaszczytnej I Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie, oto cennik Kopalni Soli w Wieliczce:
Bilety: (język polski --- j.obcy)
- normalne 52 PLN /1 os. ---  75 PLN /1 os. 
- ulgowe 38 PLN /1 os. --- 60 PLN /1 os. 
- rodzinne 142 PLN /4 os.---  210 PLN /4 os. 

W cenę indywidualnego zwiedzania Kopalni wliczona jest opłata za przewodnika.
Ulga przysługuje:
- dzieciom powyżej 4-go roku życia, młodzieży szkolnej, studentom do 26-go roku życia po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej lub studenckiej,
- emerytom i rencistom po okazaniu ważnej legitymacji wydanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- turystom nie poruszającym się samodzielnie oraz opiekunowi osoby nie poruszającej się samodzielnie.
Zwiedzanie rodzinne przysługuje: rodzinie złożonej z 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 4 do 16 lat.
Zwiedzanie bezpłatne kopalni przysługuje: dzieciom do 4-go roku życia!

Kopalnia Soli „Wieliczka" - godziny zwiedzania:

(Autor zdjęcia:  Wojtas250, źródło: Wikipedia)
Godzina zamykania to czas zamykania kas i zejścia do Kopalni ostatniej grupy turystów.
Kopalnia czynna jest:
- 1 kwietnia - 31 października 7:30 - 19:30
- 2 listopada - 31 marca 8:00 - 17:00
Z wyjątkiem:
- 1 stycznia
- 1 dnia Świąt Wielkanocnych
- w Wielką Sobotę czynne do 14.30,
- 1 listopada,
- 24, 25 grudnia,
- 31 grudnia czynne od 8.00 do 14.00.

Kopalnia Soli „Wieliczka” wykorzystuje unikatowy mikroklimat: powietrze pozbawione zanieczyszczeń i alergenów, bogate w mikroelementy, o stałej temperaturze, wysokiej wilgotności, wolne od szkodliwego promieniowania, do prowadzenia działalności uzdrowiskowej. Narodziła się tu nowatorska metoda leczenia – subterraneoterapia – i prowadzona jest aktywna rehabilitacja układu oddechowego przy wykorzystaniu leczniczych właściwości podziemnej aury.
Działalność uzdrowiska w Wieliczce realizowana jest w oparciu o najlepsze współczesne metody. Korzystają z niej chorzy na astmę, POChP, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych oraz alergie.

Coraz częściej relaksu w głębinach ziemi poszukują także osoby zdrowe, które chcą poprawić swoją kondycję zdrowotną, odnaleźć równowagę psychiczną i zregenerować swój organizm. Warto przyjechać do Uzdrowiska w Kopalni Soli „Wieliczka” - po zdrowie i głębszy oddech.

Czego jeszcze warto doświadczyć w Wieliczce, poza leczniczym klimatem głębin ziemi?

1. Wszystkim pragnącym ujrzeć cudowną Kaplicę Św. Kingi i inne, nie mniej urokliwe miejsca, polecam klasyczną trasę turystyczną. Jest to magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy. Unikalne pejzaże niezwykłych komór, tradycja i historia wielickiej Kopalni. To niezapomniany spacer :)

2. Szukający prawdziwej przygody i pragnący od podszewki poznać pracę kopalni, powinni spróbować emocjonującej wyprawy trasą górniczą. Wcielić się tu można w rolę górnika i pod czujnym okiem przodowego zdobyć szlify w podziemnym fachu ;)

3. A ci, których ciągnie to, co zakazane i  niedostępne, mogą zwiedzić rejony kopalni położone na uboczu szlaku turystycznego. Dla chętnych przygotowano trasę Tajemnice wielickiej kopalni.

4. Pielgrzymi mogą poznać sakralną stronę kopalni i spędzić czas pod ziemią w skupieniu i modlitwie podczas podróży Szlakiem Pielgrzymkowym „Szczęść Boże”.

5. Na najmłodszych również czekają bajkowe wyzwania i przygody. Trasy przygotowane z myślą o wspólnej wyprawie z rodzicami lub o szkolnej wycieczce łączą w sobie naukę i zabawę.
Wędrówka po podziemiach przeplatana ciekawymi zadaniami to świetna okazja, by zintegrować i wspólnie spędzić wolny czas  z rodziną lub przyjaciółmi.


I ja tam byłam,
barszcz czerwony piłam 
(polecam podziemną restaurację!),
Skarbnika widziałam 
(słynny Duch kopalni :)),
Wam opowiedziałam ;)


Ostatnie rady:
Nie zapomnijcie o trzech rzeczach:
- odpowiednim ubraniu, bo niezależnie od upału czy mrozu na powierzchni, pod ziemią jest zawsze od 14 do 16 stopni,
- odpowiednich, wygodnych butach,
- zarezerwowaniu sobie właściwej ilości wolnego czasu - zwiedzanie trwa około 4 godzin.

Zachęceni? Mam nadzieję, że tak :) Jeśli tylko będziecie w okolicy - zdecydowanie polecam, polecam, polecam! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz