poniedziałek, 29 lipca 2013

Sanok, a właściwie: Królewskie Wolne Miasto Sanok ;)


(autor zdjęcia: Lowdown, źródło: Wikipedia)
Sanok, to miasto położone w południowo-wschodniej części województwa Podkarpackiego, u zbiegu dróg prowadzących z Przemyśla, Rzeszowa i Krosna w głąb Bieszczadów.
Rozłożyło się ono w malowniczej dolinie Sanu, u stóp Gór Słonnych stanowiących pogórze Bieszczadów.


Sanok liczy niespełna 42 000 mieszkańców i 38 km2 powierzchni. Posiada dużą i różnorodną bazę noclegową dostosowaną do potrzeb każdego turysty. Nie zabraknie Wam ani hoteli w Sanoku, ani ogłoszeń agroturystycznych czy motelowych ofert. Jest w czym wybierać. I warto wybrać Sanok.

Co trzeba zobaczyć w Sanoku?


Na małomiasteczkowym rynku, zabudowanym niskimi kamienicami, dominuje XIX-wieczny ratusz i zespół klasztorny Franciszkanów. Nieopodal, przy placu św. Michała, stoi masywny neoromański kościół parafialny Przemienienia Pańskiego. W dawnej drewnianej świątyni odbył się ślub Jagiełły z Elżbietą Granowską. Wewnątrz można obejrzeć m.in. ciekawą płytę nagrobną Sebastiana Lubomirskiego z 1558 r.
Przy ul. Mickiewicza wznosi się natomiast dawne Gimnazjum Męskie im. Królowej Zofii - wojenna kwatera dzielnego wojaka Szwejka z powieści J. Haška, a obecnie szkoła podstawowa.

W 2000 r. ukończono w Sanoku remont zamku i obecnie mieści się w nim Muzeum Historyczne, gdzie można obejrzeć trzy stałe ekspozycje: zbiór ikon karpackich (największa w Europie kolekcja ikon z okresu XV-XIX w.!), galerię obrazów sanoczanina Zdzisława Beksińskiego oraz wystawę sztuki pokuckiej i malarstwa portretowego.
Najpierw stał tu wczesnośredniowieczny gród, potem drewniany zamek, siedziba książęcego namiestnika. Szykowali się w nim do ślubu Władysław Jagiełło i Elżbieta Granowska (dla obojga była to trzecia ceremonia). W zamku mieszkała później czwarta żona Jagiełły, Sonka.
W początkach XVI w. Bona Sforza przebudowała go na trójskrzydłową rezydencję, z której pozostał jednopiętrowy budynek ozdobiony renesansową kamieniarką. Obok zamku wznosi się XVIII-wieczna cerkiew Trójcy Świętej, katedra prawosławnej diecezji przemysko-nowosądeckiej. Wewnątrz jest kompletny ikonostas.


W środkowej części jednej z ulic Sanoka na ławce odpoczywa Dobry Wojak Szejk. Ustawiona przed kilku laty figura z brązu to widomy znak rozkręcania się w Sanoku swoistej mody na szwejkowskie i galicyjskie klimaty. Dwa kroki od pomnika urządzono gospodę U Szwejka, a nieco dalej w bok od ulicy Jagiellońskiej odbiega Zaułek Józefa Szwejka.
Fotka ze Szwejkiem - obowiązkowa! ;)

Warto wspomnieć o sanockim skansenie
(autor: MS, Copyright: Silar, źródło Wikipedia)


Park Etnograficzny w Sanoku należy do najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie (malownicze położenie na prawym brzegu Sanu u podnóża Gór Sanocko-Turczańskich dość wiernie odzwierciedla fizjografię Podkarpacia). Pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce (!).
Muzeum zgromadziło ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku, gdzie obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne (XVII-wieczny kościół, dwie XVIII-wieczne cerkwie bojkowskie, jedna okazała cerkiew łemkowska z samego początku XIX w. i kilka malowniczych kapliczek), budynki użyteczności publicznej (szkoła wiejska, zajazd) oraz obiekty przemysłowe (młyn wodny, wiatraki, kuźnie).
Zarówno świątynie jak i większość budynków mieszkalnych oraz gospodarczych, posiada w pełni urządzone i udostępnione do zwiedzania wnętrza (m.in. warsztaty rzemieślnicze: tkackie, garncarza, kołodzieja, wytwórcy drewnianych łyżek, koszy wiklinowych itp.).

Na terenie Parku Etnograficznego urządzono również wspaniałą stałą ekspozycję malarstwa ikonowego pt. Ikona karpacka, na której zaprezentowano ponad 220 ikon (od XV do XX w.), ukazujących pełny rozwój tego typu malarstwa w strefie polskich Karpat.

Kontakt:
Muzeum Budownictwa Ludowego, ul. Traugutta 3, 38-500 Sanok tel. (013) 463-09-04, 463-09-34, tel/fax. 463-53-81
Park Etnograficzny, ul. Rybickiego 3, tel. (013) 463-16-72
W sezonie turystycznym trwającym
od maja do września, muzeum jest czynne w godzinach od 8.00 do 18.00,
zwiedzanie trwa do godziny 20.00
październik od 8.00 do 16.00,
listopad – marzec od 8.00 do 14.00 ,
kwiecień od 9.00 do 16.00

CENY BILETÓW WSTĘPU
dorośli 12 zł
młodzież 8 zł

Wycieczka do skansenu zajmie Wam kilka godzin, wiec zarezerwujcie sobie na nią czas. A jeśli podczas zwiedzania zgłodniejecie - karczma u wejścia zaspokoi głód :)
Jak zawsze w kwestii Podkarpackiego - zapraszam, polecam, rekomenduję :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz