wtorek, 1 października 2013

Wyprawa w góry - jak się do niej dobrze przygotować?

fot. AM
Marzy Ci się górska wyprawa? Postanowiłeś, że ta jesień będzie Twoja i wreszcie zdobędziesz wymarzone szczyty?
Brawo. Zrealizuj swoje plany. Tylko... Z głową! Bo góry to nie zabawa. Do wyprawy trzeba się dobrze przygotować. W jaki sposób? O tym właśnie będzie ten artykulik.

W jaki sposób dobrze się przygotować do wyprawy w góry?

1. Poznanie terenu
Osoby początkujące, nie znające gór i określonych szlaków górskich, a także nie potrafiące odpowiednio zaplanować górskiej wycieczki - są bardzo często narażone na niespodziewane i dość nieprzyjemne sytuacje. Błędy zdarzają się także i doświadczonym turystom - jednak w znacznie mniejszym stopniu.
Najczęstszym powodem tragedii jest brak znajomości realiów górskich, a także zasad poruszania się po górach, czy nieznajomość sposobu planowania wycieczki. Turyści bardzo często zdają się na informacje otrzymane od znajomych, innych turystów i urlopowiczów lub przypadkowych osób - które niekoniecznie muszą być zgodne z rzeczywistością. Nie sprawdzają owych informacji chociażby na mapie, w informacji turystycznej czy też w przewodniku.
A przecież przed wyjściem w góry, dobrze jest zebrać dane, takie jak:
- jak przebiega szlak turystyczny, na który chcemy się wybrać,
- gdzie znajdują się schroniska turystyczne,
- jaki jest przybliżony czas wędrówki na danych odcinkach,
- gdzie znajdują się obiekty, które mogą stać się schronieniem w przypadku, gdy pogoda się załamie (leśniczówki, schrony, szałasy, itp.),
- jakie mogą być "ewakuacyjne" drogi powrotu (jeśli zdecydujemy się skrócić wędrówkę w przypadku np. złej pogody lub złego samopoczucia),
- jakie są aktualne warunki na szlaku (tą informację można otrzymać w placówce GOPR).
Przed wyjściem na szlak należy koniecznie zapisać sobie numer telefonu do GOPR!

fot. AM
2. Odzież i obuwie
Od właściwego obuwia zależy nie tylko komfort wędrówki, ale też nasze zdrowie, a w niejednym przypadku także i życie.
To niewiarygodne, ale wciąż wiele turystów wybiera się na wycieczkę w góry w zwykłych tenisówkach, a w okresie ciepłej pogody - zdarza się że także w japonkach lub klapkach - bo przecież na dole jest taka ładna pogoda, świeci słońce, a na niebie nie ma żadnej chmurki. Nic bardziej mylnego!
Warunki pogodowe w górach są zmienne i potrafią się diametralnie odmienić z minuty na minutę. Nierzadko turyści wędrują na szlakach w krótkich spodenkach, w bluzkach z krótkimi rękawami - nie biorąc ze sobą żadnej cieplejszej odzieży, która w razie pogorszenia pogody chroniłaby przed przemarznięciem i przemoczeniem.
Wygodne, sprawdzone obuwie to jedna z bardzo istotnych rzeczy, jeśli chodzi o pieszą wędrówkę po górach.
Jakie obuwie sprawdza się w górach?
Przede wszystkim stabilne, z dobrą przyczepnością do podłoża, nieprzemakalne, wygodne. Dobrze, gdy ma twardą podeszwę - miękka podeszwa nie chroni stóp przed nierównościami terenu, co powoduje dyskomfort i ból (typowe zwłaszcza w Tatrach). Obuwie należy też dobrać pod kątem pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Dobrze, aby przed wędrówką buty były rozchodzone, a stopa do nich przyzwyczajona.
Jaką odzież zabrać w góry?
W górach pogoda zmienia się bardzo często. Niezależnie od aktualnej pogody i pory roku, należy zabrać ze sobą: ciepły sweter, kurtkę przeciwdeszczową, zapasowe skarpety, rękawiczki i czapkę. Chowamy je do plecaka, nawet jeśli wydaje się nam, że na pewno się nie przydadzą. Latem dobrze jest założyć czapkę (np. z daszkiem)lub chustkę, jako ochronę przed słońcem. Natomiast w okresie zimniejszej pogody dobrze sprawdzi się odzież czy bielizna termoaktywna.
Wybierając się w góry warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

3. Pozostawienie informacji o wyjściu w góry
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez turystów jest nieinformowanie innych o swoich planach związanych z wycieczką w góry i szlaku, którym zamierzają podążać.
Jeśli wybierasz się na wędrówkę po górach - koniecznie poinformuj o tym swoich bliskich (rodzinę, przyjaciół) bądź też osoby w miejscu noclegu (czy to właściciela kwatery, czy hotelową recepcjonistkę). Ważne, by jakaś osoba wiedziała o tym, że wybierasz się w góry i dokąd zmierzasz. Jest to konieczne, aby w razie Twojej przedłużającej się nieobecności lub braku kontaktu z Tobą, odpowiednie osoby wiedziały, że powinny zacząć reagować (np.wszcząć poszukiwania)!

4. Prowiant

fot.AM
W górach zawsze powinniśmy mieć przy sobie zapas jedzenia i wody, na wypadek utraty sił, wyziębienia organizmu i odwodnienia. Nawet jeśli planujemy, że na szlaku spędzimy tylko kilka godzin - zawsze coś może spowodować opóźnienie.
Nie wspominam o tym, że podczas chodzenia po górach organizm potrzebuje odpowiedniej dawki energii. Na wyjście w góry warto więc zabrać ze sobą: kanapki (z pełnoziarnistego pieczywa, z warzywami i np. serem, bo w upalne dni wędlina może się zepsuć), czekoladowe batoniki lub czekoladę, owoce (np. jabłka), suche przekąski (zwłaszcza orzechy, suszone owoce) i zapas wody.

Co jeszcze zabrać w góry?
Wybierając się w góry, do plecaka warto zabrać:
- naładowany telefon komórkowy (z wpisanym numerem do GOPRu),
- mapę terenu,
- latarkę,
- miniapteczkę (z bandażem elastycznym, plastrami, jałowymi opatrunkami, wodą utlenioną),
- zapałki.

Pamiętajmy, że góry to przecudny twór natury, ale... Uczą pokory. Niejeden zbyt pewny siebie przypłacił swą butę życiem.
Nie to, żebym odradzała górskie wędrówki. Wręcz przeciwnie - gorąco zachęcam! Tylko...przygotujmy się do nich odpowiednio. Niech później pozostaną we wspomnieniach jedynie piękne krajobrazy i satysfakcja z osiągniętych szczytów :)
Pięknych szlaków życzę :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz