wtorek, 10 września 2013

Poznajcie... Poznań :)

(autor: Radomil, źródło:Wikimedia)
Jedziesz nad morze? A może znad morza w kierunku gór?
Jeśli masz na trasie miasto takie jak Poznań zachęcam, by się zatrzymać i poświęcić trochę czasu na poznanie jego zachwycających zakątków. Warto tam zostać na weekend, nie tylko na chwilę. Ale i kilka godzin pozwoli Wam zakochać się w tym mieście ;)

A Poznań?
Oczywiście rynek! Piękny, barwny, niepowtarzalny. Każda kamieniczka w innym kolorze, a w każdym rogu fontanny – Prozerpiny, Marsa, Apollina i Neptuna.I oczywiście wieża ratusza, na której o dwunastej w południe pojawiają się trykające się koziołki ;) Historia tego miejsca sięga roku 1253 (!). 

Nieopodal fontanny Prozerpiny stała do niedawna kopia słynnego pręgierza. To ośmioboczna kolumna, na głowicy której stoi postać kata w stroju rycerza z uniesionym mieczem, który symbolizuje tzw. "prawo miecza", czyli prawo do ferowania wyroku śmierci nadane Poznaniowi w 1298 przez Władysława Łokietka. W słupie tkwiły żelazne obręcze (kuny) do których przywiązywano skazańców. Pręgierz postawiono w 1535 roku finansując jego budowę z grzywien (uwaga dziewczyny!) nakładanych na służące, mamki i szynkarki noszące przesadnie eleganckie stroje: aksamity, adamaszki, atłasy, klejnoty ze złota, srebra i pereł, łańcuchy jedwabne i suknie o zbyt wielu fałdach. Miał on 5,5 metra wysokości i był dziełem prawdopodobnie któregoś z włoskich rzeźbiarzy. Pręgierz służył do wykonywania kary chłosty oraz piętnowania, obcinania uszu, palców czy ręki aż do 1848! (wow). Ze względu na stan oryginalnego zabytku przeniesiono go do Muzeum Historii Miasta Poznania, zaś na rynku ustawiono kopię. (Nic dziwnego - nawet kopia została - ostatnio w czerwcu 2011 roku (tym razem przez pijanego studenta). Co za  ludzie :/).

(autor: Radomil, źrodło: Wikimedia)
Gdzie jeszcze warto zajrzeć w Poznaniu?
Otóż do przepięknej Palmiarni na terenie parku Wilsona. Posiada ona w swojej bogatej ofercie ponad 1100 gatunków tychże roślin. Można tu spędzić wiele godzin w cudownej atmosferze tropików.
Warto również zobaczyć Twierdzę Poznań, Zamek Królewski, Zamek Cesarski, Stary Browar, Ostrów Tumski, a także ogród botaniczny i miejskie zoo.

Nie omijajcie Poznania. Zajrzyjcie. Wierzcie mi, że nawet Urząd Miasta mieści się tu w przepięknym budynku. Jest na czym oko zawiesić :)
Wspaniałych wrażeń i niezapomnianych chwil w Poznaniu życzę. A jeśli komuś mało to... Całkiem niedaleko, znajduje się Toruń... Też warto ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz