poniedziałek, 14 października 2013

Kurozwęki - pałac, bizony i stado koni :)

autor:Bronisława M., uploader: Asinus , źródło:Wikipedia
Kurozwęki to miejscowość położona nad rzeką Czarna (o niecałą godzinę drogi od Tarnobrzega), niedaleko Staszowa, w województwie świętokrzyskim. Słynie z Pałacu Zamkowego oraz z hodowli bizonów.
Jak tu dojechać?
W południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego znajduje się miejscowość Staszów. Jadąc ze Staszowa drogą nr 765 do Szydłowa, w miejscowości Kurozwęki należy skręcić w prawo (na Kotuszów), a następnie ponownie w prawo zgodnie ze znakiem: "Pałac / Hotel" . I jesteśmy na miejscu :)
Czy warto? Odpowiadam:

Pewnie, że warto! Byłam, widziałam, wiem co polecam :)

Do atrakcji turystycznych Kurozwęk zaliczyć można:


1. Pałac
Wnętrza udostępnione są do zwiedzania z przewodnikiem, który zapoznaje turystów z historią pałacu oraz zamieszkujących go rodów, a także z aktualnymi ciekawostkami. W piwnicach pałacu zorganizowano salkę muzealną, z reprodukcjami broni rycerskiej oraz zabytkami znalezionymi podczas prowadzonego od 2000 roku odgruzowywania i porządkowania piwnic zamkowych
Krótko o pałacu:
Pierwsza wzmianka o zamku w Kurozwękach pojawiła się w dokumentach pisanych w 1400 r., jednak jego budowę przypisuje się kasztelanowi krakowskiemu Dobiesławowi, który sprawował tu urząd w latach 1381-1395. Potomkowie Dobiesława byli właścicielami zamku aż do 1521 r., kiedy to przeszedł wraz z miastem we władanie Lanckorońskich. W latach 1752-1833 właścicielami zamku byli Sołtykowie, a następnie, aż do 1944 r., Popielowie.
Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie po długiej przerwie, ponownie jest własnością rodziny Popielów, która sukcesywnie przekształca zamek w hotel. W XIV–wiecznym na gości czeka 6 komfortowych pokoi, usytuowanych w dawnej wieży bramnej oraz na poddaszu. Pałac dysponuje szeroką ofertą gastronomiczną.
Wokół odnowionej budowli rozciąga się stary, przecięty rzeczką park, w nim oranżeria z kawiarnio-cukiernią. Jest więc gdzie spacerować, co podziwiać i gdzie spędzić romantyczną noc ;)

2. Safari z bizonami
Autor: Bronisława M., uploader: Asinus, źródło: wikipedia/commons

W Kurozwękach znajduje się jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich. Każdego roku wiosną można zobaczyć na łące za kurozwęckim pałacem nowe malutkie bizonięta. Turystów przyciąga możliwość obcowania z tymi zwierzętami czy to podczas pieszego spaceru, czy z bryczki, czy też z wnętrza wozu "safari bizon", który wjeżdża pomiędzy pasące się na łąkach okazy.
W pobliskiej restauracji można spróbować wielu potraw przyrządzonych z mięsa bizona.
(Nie skusiłam się na to. Wolałam degustować ich piękno w żywej formie!)

3. Parki i mini zoo
W Kurozwęckim Mini Zoo można zobaczyć: lamy, strusie, osły, kozy, owce kameruńskie, bawoła szkockiego, rodzinę świnek wietnamskich, dziki, kucyka szetlandzkiego oraz różnego gatunku ptactwo. To dobry punkt programu dla rodzin z małymi dziećmi.

4. Inne atrakcje
- aktywne spędzanie czasu:
kort tenisowy, przejażdżka na kucyku i osiołku, szukanie skarbu (w zabawie uczestniczą grupy od 5 do 20 osób, stosując się do otrzymanych wskazówek), zjeżdżalnia linowa, paintball, quady
- imprezy:
Festyn "Dzień Dziecka w Kurozwękach", Sobótka Świętojańska, Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz, Festiwal Chopinowski w Kurozwękach, Festyn "Dziki Zachód w Kurozwękach", Bal Sylwestrowy, itp. Nie brakuje występów folklorystycznych, czy koncertów muzyki poważnej
- gastronomia:
"Bizon" - kawiarnia, restauracja, pizzeria i bar w jednym.

A jeśli ktoś poszukuje dokładnych informacji w kwestii noclegu w zamku w Kurozwękach, godzin zwiedzania czy otwarcia poszczególnych przyzamkowych atrakcji, podaję namiary:
Zespół Pałacowy tel. +48 15 866 72 71
Kurozwęki, ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów

I polecam. To uroczy zakątek. Dobry na weekendowy wypad we dwoje, troje, czworo czy w kilkanaście osób.
Życzę miłego pobytu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz