poniedziałek, 28 stycznia 2013

Tatrzańskim szlakiem

(autor:Opioła Jerzy , źródło: Wikipedia)
Tatry. Moje ukochane polskie góry. Żadne inne nie są w stanie dostarczyć mi takich wrażeń i tak ogromnego poczucia bliskości natury i Boga, jak właśnie one.
Nie mówię, że Beskidy, Bieszczady czy Sudety nie są wspaniałe! Są. Byłam, widziałam, poczułam. Ale jednak...
Co Tatry to Tatry :)

Góry to nie to co morze, to całoroczne atrakcje. Zimą - narty, kuligi, snowboard, gorące źródła, itp.
Latem szlaki, wędrówki, zapierające dech widoki, natura. I zawsze świeże, górskie powietrze.

O czym należy pamiętać jadąc w góry?
Przede wszystkim o tym, że latem w górach panuje ogromny tłok. Szlaki to wężyki turystów, brak prywatności i względnego spokoju. Zwłaszcza doliny - Chochołowska, Kościeliska, Strążyska - tam gdzie mogą dostać się rodziny z dziećmi, tam nie zaznacie chwili spokoju.

(autor: Opioła Jerzy, źródło: Wikimedia)
Polecam więc wybrać się wyżej. Bo po pierwsze, będzie tam więcej ciszy, a po drugie - widoki! (Widok Doliny Pięciu Stawów z góry - cudowny!) Nic tak nie uspokaja, nie daje pewności, że jest siła wyższa, czuwająca nad nami, że nasze problemy są małe i nie tak przerażające jak nam się to wydawało z perspektywy podnóża, jak właśnie spojrzenie na świat praktycznie z lotu ptaka :) Bezcenne!

Oczywiście trzeba się przygotować do takiej wyprawy. Konieczne są odpowiednie buty, kurtka, prowiant, niekiedy sprzęt. Także telefony alarmowe i system znaków, by w razie czego móc skutecznie wezwać pomoc. Góry to nie zabawa i wbrew temu co się niektórym wydaje, pogoda zmienia się tu szybko i niekiedy bardzo gwałtownie. Warto mieć to na uwadze zdobywając takie szczyty jak Zawrat, Świnica czy przechodząc przez Orlą Perć (o Rysach nie wspominam). To droga dla doświadczonych wspinaczy, a i oni powinni być bardzo ostrożni!
Wybierając Rysy liczcie się z potrzebą noclegu w okolicy Morskiego Oka. Inaczej albo nocujecie po słowackiej stronie,bo wrócić nie zdołacie, albo o świcie ruszacie z Morskiego i na styk obrócicie. Ale pewnie to już wiecie ;)

(autor: Tomasz O., źródło: Wikipedia)
Dla tych początkujących dobry będzie Kasprowy Wierch (w razie czego można wjechać bądź zjechać kolejką), szlak na Morskie Oko (czasochłonny, ale po płaskim - asfalt - z tym, że widok końcowy wspaniały, a dla bardziej ambitnych: można jeszcze z Morskiego Oka podejść nad Czarny Staw).
No i słynny Giewont, na który goni co druga szkolna wycieczka... Nie uważam, że to trudny do zdobycia wierzchołek, ale....Niebezpieczny! Wypadków tam wiele, ze względu na metalowy krzyż, który ściąga gromy, oraz wąskie podejście u szczytu, gdzie naprawdę trudno minąć się rzeszom turystów. Uważajcie na nim, zwłaszcza z dziećmi!

A dla bardziej niskopiennych turystów kilka porad:
Jeśli chcesz zostać na miejscu, a góry będziesz raczej podziwiał z daleka, wybierz centrum Zakopanego. Będziesz mógł przechadzać się Krupówkami, korzystać z góralskich knajpek, jadła i muzyki.
Jeśli szukasz ciszy, dobrym rozwiązaniem jest zamieszkać w lekkim oddaleniu, np. w Kościelisku. Oczywiście o ile masz auto i będziesz mógł dojechać do podnóży, kiedy zechcecie powędrować ku szczytom. I rezerwujcie noclegi z wyprzedzeniem, bo o nie niełatwo (zwłaszcza o te tańsze)!
(autor: Rj1979, źródło: Wikimedia)
Polecam również baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej. To wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną, przede wszystkim w zimie. Niezapomniane wrażenia :)

Kochani - w Tatrach szlaków do wyboru, do koloru. Być może wolicie niziny, ale wiedzcie że tylko tu macie w jednym miejscu i stawy, i jaskinie, i potoki, i wyciągi, i wiszące mosty, i przejścia po hakach i łańcuchach (większość po słowackiej stronie). Każdy znajdzie coś dla siebie, byle by tylko podszedł do tego rozsądnie. I z szacunkiem dla siły natury!
Z czasem nabierzecie wprawy. I wierzcie mi - pokochacie te surowe, strome góry. A one odwzajemnią tę miłość wyjątkowo - zapewniając Wam wewnętrzny spokój i niezapomniane wrażenia...

1 komentarz: