wtorek, 29 stycznia 2013

Może Toruń?

 (autor: Lestat (Jan Mehlich, źródła:Wikimedia)
Jedziesz nad morze? A może znad morza w kierunku gór?
Jeśli masz na trasie miasto takie jak Toruń zachęcam, by się zatrzymać i poświęcić trochę czasu na poznanie jego zachwycających zakątków. Warto tam zostać na weekend, nie tylko na chwilę. Ale i kilka godzin pozwoli Wam zakochać się w tym mieście ;)

Z czym Wam się kojarzy Toruń? Oczywiście z pierniczkami :) I faktycznie na rynku co krok to cukiernia czy sklepik, a w nich do wyboru do koloru, pierniki w każdym kształcie i smaku. Nie możecie ich nie kupić! :)
I z czym jeszcze? Oczywiście, że z Kopernikiem :) Dom Mikołaja możecie podziwiać na Toruńskiej Starówce. Okazała, gotycka kamienica przy dzisiejszej ulicy Kopernika - dawniej św. Anny - uchodzi za miejsce narodzin Mikołaja Kopernika. Jest ona przykładem średniowiecznego domu kupieckiego z typowym układem wnętrz, wyposażeniem i schodkowym szczytem. Obecnie w kamienicy mieści się muzeum poświęcone życiu oraz dziełu astronoma. Natomiast w podziemiach muzeum znajduje się ekspozycja poświęcona historii toruńskich pierników. Zwiedzanie wystawy połączone jest z ich wypiekiem oraz degustacją! :)
(autor:Piotr Kuczyński , źródło: Wikimedia)
Pomnik Kopernika zdobi również rynek miasta. A rynek jest przepiękny. Centralne miejsce zajmuje Ratusz. Uwagę przykuwa także Dwór Artusa - miejsce licznych koncertów i wystaw oraz barokowa Kamienica Pod Gwiazdą - obecnie Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu.

Inną atrakcją starówki jest Krzywa Wieża. Jak głosi legenda, ta średniowieczna baszta obronna została zbudowana przez toruńskiego krzyżaka, jako pokuta za popełnione grzechy. Wzniesiona przez niego wieża miała być tak krzywa jak krzywe było jego życie niegodne osoby duchownej. Ta odchylona od pionu o około 1,5 metra budowla stanowiła swego czasu część systemu obronnego Torunia. Kiedy straciła swe militarne znaczenie pełniła funkcję więzienia, a potem kuźni. Dziś Krzywa Wieża to jeden z najbardziej charakterystycznych toruńskich symboli i obowiązkowy punkt każdej wycieczki.(autor: Cubus, źródło: Wikimedia)
Co jeszcze warto zobaczyć i przeżyć w Toruniu?
Otóż szereg kościołów (Katedra śś.Janów, Kościół N.M.P. i św. Jakuba), dawne mury i bramy miejskie, ruiny Zamku Krzyżackiego, Rynek Nowomiejski, Kępę Bazarową z punktem widokowym, zamek, muzea, forty, parki, Planetarium, Ogród Zoobotaniczny, a także rejs wycieczkowy po Wiśle czy Barbarkę (miejsce objawień św. Barbary). 
Naprawdę jest tu co podziwiać. Gorąco zachęcam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz