środa, 7 sierpnia 2013

Lublin - miasto innowacji

(autor zdjęcia: Wistula, źródło Wikimedia)
Lublin. Stolica województwa lubelskiego. Miasto zabytków, studentów i innowacji. Tętniąca życiem kolebka kultury i biznesu. Tygiel narodowości, poglądów, pomysłów.
Znasz? Jeśli znasz - na pewno odwiedzasz. Jeśli nie - serdecznie zapraszam :)

Lublin kojarzy mi się z Zamkiem, malowniczym Starym Miastem, Bramą Grodzka, licznymi uczelniami i radosną, studencką atmosferą rynku i Krakowskiego Przedmieścia. Wciąż pędzący, zdyszany, pełen inicjatyw i sztuki. Na każdym kroku natknąć się można na artystów (muzyków, malarzy, rzemieślników, profesjonalistów i uzdolnionych amatorów). Szkoda się nie zatrzymać, żal nie kupić...

Jeśli chcesz zwiedzić Lublin i jego zabytki - polecam Starówkę, a więc okolice Zamku Lubelskiego. Liczne historyczne Bramy (Grodzka, której historia sięga 1341 roku czy Rybna) , Kamienice (Rynek 2, 17-20 i inne), liczne kaplice i kościoły (m.in.Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny), trybunał koronny, Ratusz i piękne Pałace (Lubomirskich, Czartoryskich, Pałacyk Morskich). Do tego liczne parki, place, skwery...


Ale Lublin to nie tylko mapa zabytków czy słynne ostatnio, choć oddalone nieco lotnisko (Świdnik). To także malownicze akcenty przyrody.
 Polecam gorąco skansen znajdujący się na obrzeżach miasta, tuż przy trasie Lublin - Warszawa. Muzeum Wsi Lubelskiej to przepiękny zabytkowy teren, atrakcja dla całych rodzin, czynny przez większą część roku (wiosna - jesień; ceny biletów: normalny: 12 zł, ulgowy: 6 zł).

(autor zdjęcia: Szater, źródło: Wikipedia)
A dla urozmaicenia dosłownie obok skansenu znajduje się Ogród Botaniczny. Można w nim podziwiać wiele rzadkich roślin, wąwozy i wodne rośliny ozdobne oraz szklarniowe. Czynny przeciętnie od 9 do 17, w sezonie kwiecień - październik. Polecam!
(Nie ma problemów z dojazdem - wszędzie są parkingi, a niezmotoryzowanym miasto Lublin oferuje dogodny transport MPK).

Wielbiciele letnich atrakcji powinni wstąpić nad Zalew Zemborzycki. Piękny, czysty, blisko miasta kusi chłodem i błękitem w upalne sierpniowe dni. Jeśli kochasz plażę - to miejsce dla Ciebie :)


A jeśli jako wielbiciel historii odczuwasz wciąż niedosyt atrakcji...
Wybierz się na wycieczkę do lubelskich podziemi. Trasa biegnie pod Starym Miastem i zapewnia kilka atrakcji, w tym film dotyczący pożaru Lublina (dość głośne efekty specjalne - nie polecam wizyty z małymi dziećmi!).
Albo Majdanek (obrzeża Lublina, w kierunku Chełma, czynne cały rok) - kompleks baraków i krematorium z czasów II wojny światowej. Jest bardzo dobrze zachowany, posiada bogatą kolekcje ekspozycji z tamtych czasów. Tu również - nie polecam z małymi dziećmi (wstęp od 14 roku życia)!

Lublin to nie miejsce na jeden dzień. Fantastycznie się tu studiuje, cudownie wypoczywa, ciekawie
zwiedza. Często odbywają się tu festiwale, koncerty, wernisaże, dni czy noce kultury, itp. itd...
Warto więc zarezerwować noclegi, czy to w hotelu, czy motelu, czy zwyczajnie w Domu Pielgrzyma na Podwalu. Gdzie byś się nie zatrzymał - nie będziesz żałował tej wyprawy! Bo Lubelskie jest piękne. Od zawsze. I bez wątpienia! :)

A stąd już tylko krok do Kozłówki... ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz